Ciekawostki




Ptaki latają wyżej przez zmiany klimatu

Okazało się, że tropikalne ptaki przenoszą się na większe wysokości z powodu ocieplenia klimatu.

Badania pokazują, że wiele gatunków zwierząt i roślin przystosowuje się do zmian klimatu migrując w kierunku północnym, rozmnażając się, czy też kwitnąc wcześniej w odpowiedzi na rosnące temperatury.

 „Migracja na północ im nie pomaga, bo temperatury tropikalne nie zmieniają się zbytnio wraz z szerokością geograficzną. Dlatego przenoszenie się na większe wysokości jest jedynym sposobem, jednak jest mało danych historycznych, które mogą służyć za porównanie” powiedział doktorant German Forero-Medina

„To mogą być niedobre wieści – przyznał  prof. ekologii Stuart Pimm . – Gatunki może czekać zagłada, jeśli będą przenosić się wyżej, bo w pewnym momencie nie będzie już dla nich środowiska. Jednak jeśli nie podejmą żadnego działania, mogą mieć więcej przestrzeni, ale grozi im przegrzanie”

Basia Wyrzykowska, na podstawie www.studentnews.pl



Zmiany klimatyczne zagrażają turystycznym atrakcjom

Przedstawiciele państw często odwiedzanych przez turystów ostrzegli na konferencji międzynarodowej w Davos, że zmiany klimatyczne mogą zagrozić największym turystycznym atrakcjom, a przez to przetrwaniu tych krajów.

Przedstawiciele rządów i branży turystycznej z Australii, Egiptu, Fidżi i Seszeli zaznaczyli, żewzrost poziomu morza oraz temperatur powoduje ogromne szkody, a huragany niszczą plaże i rafy koralowe, mające kluczowe znaczenie dla ich gospodarki.

'Kwestia zmian klimatycznych nie jest już tematem przyszłości, tylko teraźniejszości - podkreśliła sekretarz stanu ds. turystyki z Fidżi, Bannve Kuamaitotoya. - Na południowym Pacyfiku panuje przekonanie, że potrzebne są pilne działania'.

Leżące na południowym Pacyfiku Fidżi przyciągają co roku 500 tys. gości z zagranicy i na sektor turystyczny przypada 80 proc. projektów budowlanych.

Także dyrektor generalny urzędu turystyki na Malediwach Abdullah Mausoom zaznaczył, że jego kraj jest bardzo narażony na skutki topnienia lodowców i wzrost poziomu mórz. Trzy czwarte archipelagu Malediwów leży nie wyżej niż 1,3 metra nad poziomem morza. 

Przedstawiciel Australii odpowiedzialny za ochronę Wielkiej Rafy Koralowej Andrew Skeat zaalarmował, że w jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc rafa traci barwy z powodu wzrostu temperatury wody.

Egipski minister turystyki Mahmud el-Kaisuni wyraził natomiast zaniepokojenie wzrostem poziomu wody u wybrzeży Morza Śródziemnego. Także on powiedział, że wzrost temperatury wody odbarwia korale w Morzu Czerwonym. Jak zaznaczył, 3 mln z 9 mln turystów, którzy co roku przyjeżdżają do Egiptu, to nurkowie.

Na podstawie wp.pl, Basia Wyrzykowska


Czy wiesz, że wieża z ustawionych jedna na drugiej plastikowych butelek wyrzucanych na całym świecie przez rok, miałaby 28 mln km. To 73 razy więcej niż odległość z Ziemi do Księżyca !

Ponadto, plastikowe butelki są szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także da naszego zdrowia. Bisfenol używany do ich produkcji jest szkodliwy dla jelit.




Czy wiesz, że…
…jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik, to na wysypiska trafi rocznie 10 tys. Ton szkła.


Czy wiesz, że…
…do recyklingu można oddawać m.in. papier, szkło, puszki, niektóre opakowania plastikowe (opatrzone odpowiednim znaczkiem), biodegradowalne odpadki, stare telefony, pojemniki po tuszu do drukarek.


Czy wiesz, że…
…do produkcji jednej tony papieru, potrzebnych jest 17 drzew i 26,5 tys. litrów czystej wody!

... rzucona w lesie plastikowa butelka rozłoży się w ziemi po 500 latach, aluminiowa puszka po napoju po 10 latach, a guma do  żucia po 5 latach…

Czy wiesz, że…
…biodegradacji poddać można m.in. obierki warzyw i owoców, saszetki z herbatą, liście herbaty i fusy z kawy, skorupki jajek, tekturę, papierowe ręczniki i torby.
Nie wolno kompostować resztek mięsa, ryb i produktów mlecznych, ponieważ wydzielają przykry zapach, a jednocześnie zwabiają rozmaite szkodniki, które mogą roznosić choroby.


Czy wiesz, że…
Każdy Polak produkuje 300 kg śmieci rocznie. Wraz z odpadami przemysłu daje to 135 milionów ton! Gdyby każdy kilogram wyobrazić sobie jako piłkę, okazałoby się, że piłek jest aż 135 tysięcy tysięcy tysięcy ! To na pewno stanowczo za dużo.



Czy wiesz, że…
…każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny Kub zasilania telewizora przez 1,5 godziny.


Czy wiesz, że…
W Polsce rocznie zużywa się 400 mln aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć i wykorzystać. Sześć puszek złomu to oszczędność energii równej spalaniu jednego litra paliwa.


Nikola Szymanowicz

Czy wiesz, że...
Anglicy wyrzucają 4 mln jabłek dziennie! 
Wejdź na niemarnuje.pl i wyraź swoje poparcie dla niemarnowania!

Basia Wyrzykowska

Czy wiesz jak...
Ograniczać straty energii w kuchni?
Gotuj pod przykryciem i w naczyniach odpowiadających wielkością do wielkości palnika!
Wejdź na niemarnuje.pl i wyraź swoje poparcie dla niemarnowania!
Basia Wyrzykowska

Czy wiesz co...
Wpływa na ograniczanie marnowania żywności?
Planowanie posiłków i przygotowywanie dań z tego co nie zostało zjedzone!
Wejdź na niemarnuje.pl i wyraź swoje poparcie dla niemarnowania!
Basia Wyrzykowska
Czy wiesz ile...
Żywności marnuje się na świecie?
1/3 światowej produkcji!
Wejdź na niemarnuje.pl i wyraź swoje poparcie dla niemarnowania!
Basia Wyrzykowska
Czy wiesz...
Jakie są ekologiczne skutki marnowania żywności?
Marnowanie wody zużytej do produkcji, energii w postaci paliw i prądu oraz przyśpieszenie negatywnych skutków zmian klimatycznych!
Wejdź na niemarnuje.pl i wyraź swoje poparcie dla niemarnowania!
Basia Wyrzykowska

1 komentarz:

  1. Świetne te "Ciekawostki"! Najbardziej zszokowała mnie skarpeta:D

    OdpowiedzUsuń