Na kwestię zmian klimatu trzeba spojrzeć
z dwóch stron.Rolnictwo przyczynia się do emisji dwóch głównych gazów
cieplarnianych: podtlenku azotu z nawozów oraz metanu uwalnianego przez
bydło. Obecnie około 9% emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z
rolnictwa, ale rolnikom udało się zmniejszyć ich emisję o 20% od roku
1990.
Z drugiej strony, niektóre z produktów rolnych mogą być wykorzystywane do walki ze zmianami klimatu - na przykład biomasa ( substancja organiczna ze zmielonych resztek roślin ) jest czystym, odnawialnym źródłem energii. Rolnicy też odczuwają skutki zmian klimatycznych, i to mocniej niż większość z nas. Susze, powodzie i gwałtowne zjawiska pogodowe mają negatywny wpływ na uprawy, a sytuacja będzie się zapewne pogarszać.
Dlatego część budżetu wspólnej polityki
rolnej przeznaczona jest na pomoc rolnikom w przystosowaniu się do
zmian klimatu i szukanie sposobów zapobiegania im dla naszej wspólnej
korzyści.
Magda Kwasek
Cześć Magda! Nie miałam pojęcia, że krowy uwalniają metan;) Ale bez rolnictwa chyba nie moglibyśmy żyć
OdpowiedzUsuńW sumie sama szukając informacji na ten temat się tego dowiedziałam i masz rację, to prawda, że nie możemy zaprzestać uprawiania roli, dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć emisję tych dwóch gazów cieplarnianych. :D
UsuńAle ciekawy i krótki zarazem artykuł, zbiera ważne informacje, których nie wiedziałam. Łatwo się Ciebie czyta, a biorąc pod uwagę, że jesteś młodą autorką i tak piszesz, jestem pełna podziwu. Rób dalej to co robisz, i to co kochasz :) fajnie, że zarażasz wiedzą.
OdpowiedzUsuńZmieniający się klimat to spore utrudnienie dla rolników, największym problemem jest brak nawodnienia gleby, szczególnie przez łagodne zimy bez śniegu.
OdpowiedzUsuńZajmowanie się gospodarstwem to ciężka praca pomimo tego, że technologia jest tego dużą częścią, to i tak rolnik ma wiele do zrobienia. Ja właśnie na stronie https://www.syngenta.pl/broszura-ochrona-zboz szukam sobie środków ochrony zbóż dla swojego gospodarstwa.
OdpowiedzUsuń