poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Słowa i pojęcia związane z klimatem


By bardziej zrozumieć przekaz naszego tematu oraz pojęcia z nim związane wyjaśniamy niektóre słowa i pojęcia, które normalnie mogłyby sprawić trudność.Mamy nadzieje, że teraz bardziej zrozumiecie o czym piszemy.

Klimat - średnie warunki pogodowe notowane przez wiele lat w danym miejscu; sekwencje pogodowe, np. zima, wiosna, lato, jesień, przewidywane statystycznie zjawiska (burze, śnieżyce itp.).

Zmiany klimatu - to ogół zjawisk zachodzących na skutek ocieplenia atmosfery, którym towarzyszą liczne sprzężenia zwrotne. Klimat to skomplikowana układanka. Zmiana z jednego elementów prowadzi do zmian w całym systemie. Oznaczają one zachwianie dotychczasowej równowagi, przesuwanie się stref klimatycznych, topnienie lodowców, wymieranie gatunków, powodzie, susze, huragany, zagrożenie życia nie tylko zwierząt i roślin, ale nas samych.

Ekoślad zwany ekologicznym odciskiem (ecological footprint) to umowna nazwa kawałka Ziemi, który jest potrzebny do zaspokojenia naszych potrzeb życiowych. Powierzchnia lasów wyciętych pod uprawę, wypas zwierząt hodowlanych, powierzchnia dróg i miast, ilość produktów, ilość zjadanego przez nas mięsa, droga jaką przybywają produkty by do nas dotrzeć - to wszystko składa się na nasz ekoślad.
Tak jak ekoślad mierzy nasz wpływ na zasoby Ziemi, tak ślad węglowy (carbon footprint) jest pojęciem bardziej szczegółowym i mierzy poziom gazów cieplarnianych (w jednostkach CO2 - dwutlenku węgla), które wytwarzamy żyjąc na Ziemi. W naszych działaniach będziemy skupiać się na redukcji tego właśnie śladu.
Zrównoważony styl życia nazywany jest również odpowiedzialnym lub świadomym, czyli takim, w którym nie nadużywamy Ziemi i jej zasobów, szanujemy ludzi i planetę, myślimy o swojej przyszłości i konsekwencjach naszych działań dla przyszłych pokoleń.

Zrównoważony rozwój to rozwój nie zagrażający nam, przyrodzie i innym ludziom. Celem zrównoważonego rozwoju jest poprawa jakości życia człowieka z zachowaniem harmonii pomiędzy trzema sferami:
- ekonomiczną
- społeczną
- środowiskową

1 komentarz: